Gábor arkangyal
(vagy Gábriel főangyal) egyike a 3 (vagy hét) arkangyalnak.
Neve a „Gibor” szóból ered, amelynek jelentése: „Isten ereje”. Megbízatására a következőószövetségi mondat utal: „Általad jő el a Szentlélek”. Teljhatalma van az Édenkert, a kígyók és a kerubok fölött.
Gábriel az Ószövetségben és az Újszövetségben is szerepel. Lukács Evangéliuma Gábrielt úgy említi, mint Isten hírvivőjét, küldöttjét. Előbb Zakariás papnak adja hírül Keresztelő Szent János születését, aki nagy tetteket fog végrehajtani (Lk. 1,5-20), majd Názáretben Máriánál is megjelenik, hogy közölje vele a szeplőtlen fogntatást, Jézus születését és jövendő, messiási hivatását. (Lk. 1,26-38). Ennek állít emléket az Üdvözlégy ima.
Szent Gábor és Szent Rafael arkangyalok csak 1921-ben kerültek be a Római Kalendáriumba.
Gábrielt az iszlám vallás is tiszteli (arab neve Dzsibril), ugyanis hitük szerint ő tárta fel Mohamed prófétának a Koránt.
Gabriel arkangyal a remény angyala, aki mindig reményt ad az embereknek. Ábrázolása mindig valami fensőbbségeset sejtet mindenkivel, amitől (akárcsak Mihály arkangyaltól) a gonosz fél. Hatalmas szárnyakkal ábrázolják, mely a természetfeletti erejét jelképezi. Gabrielt Isten hangjának is tartják. Erre utal, hogy leggyakrabban trombitaként, harsonaként szimbolizálják. Általában ezüst és fehér színnel ábrázolják. Imádni az arkangyalokat nem szabad. Ő üldözte ki Ádámot és Évát a Paradicsomból.
Egyes apokrif iratok szerint a Szodomát és Gomorát elpusztító angyalok neve Gábriel és Uriel voltak.
Ima:
SZENT GÁBRIEL arkangyal, a megtestesülés titkát hordozó szent angyal, Isten hûséges követe! Nyisd fel fülünket Urunk irgalmas Szívének halk figyelmeztetésére és hívására! Esedezve kérünk, maradj mindig közelünkben, hogy helyesen értelmezzük, kövessük és engedelmesen fogadjuk Isten szavát! Segíts megtennünk mindazt, amit Isten tõlünk kíván! Segíts éber készenlétre, hogy ébren találjon az Úr, ha eljön! (Tengernek Csillaga II/5.)
Rafael arkangyal
Rafael arkangyal héberül kb:"Isten meggyógyított"", "Isten meggyógyít, arabul a vándorok és utazók védője,mert a Szentírásban Tóbiás utazótársa volt. Rafaelt utazóként ábrázolják szandálban, karján utazó köntösével és egyéb utazási felszereléssel, néha vízi tükörrel, és mint minden angyalnak, neki is szárnyai vannak.
A Rafael név jelentése a héber rapha: gyógyítani és az el: Isten szavakból alakult ki. Jelentése tehát "Isten gyógyít" vagy más értelmezésben az "Isteni gyógyító".
"Rafael vagyok, egy a hét angyal közül, aki mindig készen áll arra, hogy az Úr fölséges színe elé lépjen."(Tób.12,15)
Ima:
Szent Rafael arkangyal, Isten oltalmának követe, esedezve kérünk, érintsd meg szívünket égő szereteteddel! Segíts megmaradnunk a szeretet útján! Taníts, vezess, figyelmeztess arra, ami kedves Urunk és Istenünk előtt! Segíts felismernünk Isten szent akaratát és fedd fel előttünk Isten szent szeretetének boldogító örömét! Amen. (Imprimatur: 1968.Innsbruck) (Tengernek Csillaga (1/5.)