Sokak által felvetett ellenvetések szerint a rózsafüzér állandóan ismétlődő ima, és mint ilyen, túl egyhangú.
Pszichológusok azon a véleményen vannak, hogy az újra és újra megismételt formula nyugtató hatású. A ritmusos ismétlődés nyugtatja az elmét. Azért számoljuk például a bárányokat, vagy mondjuk egymás után az Üdvözlégyeket, ha nem tudunk elaludni, mert a számok ritmikus ismétlése elálmosít. A kötés- ritmikus tevékenység- egyike volt azon terápiáknak, melyet az I. világháborúban légnyomást kapott katonáknál alkalmaztak. A rózsafüzér, az 50 Üdvözlégy Mária ritmikus ismétlése elcsendesíti és nyugtatja az elmét, és így felszabadulva gondolkodhatunk a titkokon.
Egyszer egy fiatal nő elmondta az érseknek, hogy soha nem imádkozná a rózsafüzért, mert senki, aki újra és újra ugyanazt ismételgeti, nem lehet őszinte.
Az érsek megkérdezte, van-e vőlegénye?
"Igen" -felelte.
"Szereti Önt a vőlegénye?"
"Természetesen."
"Honnan tudja?"
"Mondta nekem."
"Csak egyszer mondta?"
"Természetesen, nem."
"Kétszer mondta?"
"Százszor is elmondta, hogy szeret."
"Ó, én nem mennék feleségül hozzá. Nem lehet őszinte, nem egyszer, de százszor is ismételte ugyanazt!"
Az igazság az, hogy az ismétlés a szeretet nyelve. Az ismétlés nem válik egyhangúvá, de stabilitást teremt, újra és újra megerősít, még ütközőként is szolgál bekövetkezendő megrázó eseményekkel szemben. Ha egy anya azt mondja gyermekének "szeretlek", a gyermek újra és újra hallani akarja azt.
Az élet legalapvetőbb funkciói ismétlődő események, úgymint étkezés, alvás, munka, még a szeretet is ismétlődik. A rózsafüzér pedig a szeretet nyelve.
Forrás: Rózsafüzér imakönyv |