A rózsafüzér imával kapcsolatos legnagyobb ellenvetés éppen az, hogy elmélkedő (gondolkodó) ima. Egyesek azt mondják "nem szeretek gondolkodni" vagy " nem tudok a titokra összpontosítani, máshol jár az eszem, ezért hagytam fel a rózsafüzér imával."
Véleményem szerint a baj oka az, hogy túl gyakran próbáljuk meg kideríteni a titkokat. Ehelyett azonban okosabb volna, ha a rózsafüzér titkaira a szentignáci elmerüléssel figyelnénk. Szent Ignác szerint " csak nézd a mi Urunk életének jeleneteit anélkül, hogy bármiféle tanúságot próbálnál azokból levonni, és életedben alkalmazni". A feladatok és alkalmazásaik jönnek majd maguktól.
Megtörtént-e, hogy moziban voltál, és a barátod megkérdezte, tetszett-e a film? Amikor válaszolsz, öntudatlanul is elemzed a képet anélkül, hogy egyáltalán tudatában lennél; következtetéseket vonsz le a filmmel kapcsolatban.
Így van ez a rózsafüzér imával is. Figyeld csak a mi Urunk életének eseményeit Édesanyjával a 10 Üdvözlégy elmondása alatt. Mint egy moziban, szólni kezdenek hozzád anélkül, hogy a figyelésen kívül bármit is tennél. Míg a képeket nézed, Isten működik a szívedben.
Egyszer éppen a dicsőséges titkokat mondtam. A másodikra a mennybemenetelre gondoltam. Átfutott az agyamon ( a mennybemenetel), hogy maradtak ott az apostolok egyedül, de Máriával. Elgondolkodtam azon vajon az a 12 egyszerű ember, hogyan változtatta meg a világot?
Ekkor, mint derült égből a villámcsapás, eszembe jutottak a Szűzanya jelenései a gyermekek előtt Lourdes-ban, Fatimában és Medugorje-ban. Arra gondoltam, bár csak néhány gyermek volt ott, mégis milliókra voltak hatással. Medugorje-re gondolva eszembe jutott a 15 millió ember, akiket a jelenés már megérintett.
Majd világossá vált előttem, mennyivel nagyobb hatás érhette az apostolokat, mert ők nem csak látták Krisztust, hanem éveken át Vele is voltak. Azon kívül, Isten Anyja a mennybemenetel után még egy ideig segítő társuk volt. Mielőtt folytathattam volna a gondolatmenetet, már a harmadik titoknál tartottam.
1989-ben pedig papi lelkigyakorlaton vettem részt Putnam, Connecticutban. Eileen Gerome vezette a lelkigyakorlatot. Eileen nyolc gyermek anyja és a rák végső stádiumában volt, egy rendkívüli ember, akit Isten, az Atya - akit ő csak "Papának" hív- számos tehetséggel áldott meg. Minden este beszélgettünk vele az Atyáról, a Fiúról, a Szentlélekről, a mennyről, a pokolról, a tisztítótűzről, a szentmiséről, a papi hivatásról, az Egyházról, a világban uralkodó jóról és rosszról. Ő pedig olyan kedves volt. Anyaként szólt hozzánk, és mint gyermekeivel beszélgetett velünk. Megosztotta velünk a Szentháromsággal kapcsolatos csodálatos élményeit, erősítette hitünket, elmélyítve szeretetünket az Egyház és a papság iránt.
Beszélgetésünk után egyik este bementem a kápolnába, hogy befejezzem a 15 tized rózsafüzér imát. Amikor a dicsőséges titokhoz érkeztem, a Szentlélek elküldéséhez, nem tudtam másra gondolni, csak kis csoportunkra Eileen körül, ami hasonlított a Máriát körülvevő apostolok helyzetére. Amint Eileen minket, papokat Jézus nagyobb szeretetére és megértésére ösztönzött, bizonyára Mária is ugyanazt tehette az apostolokkal, csak sokkal elmélyültebben. Világossá vált előttem, hogy Mária igazi anyja az Egyháznak és minden pap életében központi szerepet kell játszania.
Egy másik alkalommal az első fájdalmas titkot, a kertbéli agóniát szemléltem. Elképzeltem Jézust, amint elhagyva az utolsó vacsora termét 11 tanítványával lefelé, a Kedron völgye felé tart. Kérdeztem magamtól, vajon Jézus mit érezhetett a getszemáni kertbe menet, tudva, hogy szembe kell néznie a szörnyű halállal.
Ezt követte egy másik gondolat, mit tett akkor Jézus. A kertbe ment imádkozni. Így kívánt szembenézni helyzetével- imával! Nekem is ezt kellene tennem, ha saját életem megpróbátatásaival találom magam szemben. A mi Urunk életének ez a titka megerősített meggyőződésemben, hogy ha életemben problémával találkozom, akkor imádkozom.
Egy másik alkalommal, amikor az örvendetes rózsafüzér második titkán elmélkedtem, az Erzsébetnél tett látogatáson, elképzeltem vajon milyen szerepet játszottak az asszonyok a Jézus Földre érkezésében..
Belém nyilalt a gondolat, hogy az elsők, akik Isten titkaiban részt vettek, asszonyok voltak. Mária és Erzsébet. József és Zakariás tulajdonképpen kívülről szemlélték az eseményeket.
Tehát ha csendben figyeljük Urunk életének történéseit, soha nem sejtett gyümölcsöt hoznak, mert Isten mélyebbre való bepillantást enged.
A 10 Üdvözlégy Mária olyan, mint egy háttérzene, mialatt Urunk életét szemléljük. A háttérzene jó segítség olvasásnál vagy munkánál. Nem szentelünk sok figyelmet a zenének, de mégis segít abban, hogy a mi Urunk élete titkain elmélkedjünk.
A.J.M.Shanom
Forrás: Rózsafüzér imakönyv
|